Dłuższa praca dla ochotników i mniej dla OFE


- Przesunięcie części składki emerytalnej z OFE do ZUS i wyższy wiek emerytalny tylko dla ochotników - tak według minister pracy Jolanty Fedak ma wyglądać w najbliższej przyszłości system emerytalny. Eksperci od dawna twierdzą, że pierwsza propozycja uderzy w drugi filar, a druga skazuje spowoduje, że emerytury tych, którzy wcześniej odejdą z pracy będą niskie.

Dilerzy oceniają, że złoty może w środę zbliżyć się do poziomu 3,85 za euro, jednak trudno jest oczekiwać jego przebicia. Do końca tygodnia nie można się również spodziewać większych zmian rentowności na rynku obligacji. Minister skarbu Aleksander Grad uważa, że utworzenie specjalnych stref ekonomicznych na terenach postoczniowych, zwłaszcza w Szczecinie, to dobry pomysł. O powstanie strefy lub podstrefy ekonomicznej na terenach po przejętym majątku Stoczni Szczecińskiej Nowa zabiegają radni ze Szczecina. Do tej pory nie nastąpił przełom w sprawie dalszej współpracy Novitusa i LSI Software oraz realizacji postanowień umowy z kwietnia 2009 r. Jest szansa, że spotkanie przedstawicieli spółek w tej sprawie odbędzie się do końca sierpnia - poinformował PAP członek zarządu Novitusa Robert Tomaszewski.Wyniki 11. Światowego Badania Nadużyć Gospodarczych, przeprowadzonego przez Ernst & Young pokazały, że kadra zarządzająca coraz mocniej obawia się odpowiedzialności osobistej za działania spółek. Za dziewięć miesięcy kończy się okres przejściowy, na jaki udało się wynegocjować z Brukselą niższy VAT na książki, surowe mięso czy owoce. Wiceminister finansów Maciej Grabowski zdradził w TVN CNBC Biznes strategię rządu, zmierzającą do utrzymania ulg. Zakłady Azotowe Puławy widzą pewne sygnały poprawy koniunktury na rynku kaprolaktamu dzięki sygnałom ożywienia w krajach azjatyckich, a rynkowi nawozowemu powinny pomóc dopłaty bezpośrednie z UE - poinformował w poniedziałek wiceprezes spółki Marek Kapłucha.

Analitycy UniCredit obniżyli rekomendację dla Comarchu do "trzymaj" z "kupuj" poprzednio - podała agencja Bloomberg.

Dzisiejszy dzień przyniósł inwestorom jedynie chwilowo większą zmienność. Jeszcze pod koniec sesji azjatyckiej, czyli na samym początku europejskiej, główna para notowała wyraźny wzrost. Niestety po dotarciu w okolice bariery 1,50 kurs zawrócił i przez większość dnia utrzymywał się nieco ponad poziomem 1,4950. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowała kilkadziesiąt zmian dotyczących zasad ubiegania się o unijne pieniądze w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - poinformował w środę minister rolnictwa Marek Sawicki.

Pierwsze w Zachodniopomorskiem całodobowe lądowisko dla pogotowia lotniczego powstanie przy Szpitalu Klinicznym nr 1 w Szczecinie. Szpital podpisał umowę z Ministerstwem Zdrowia na finansowanie inwestycji - poinformowała rzeczniczka szpitala Joanna Woźnicka. Indeks największych spółek z warszawskiej GPW, który dynamicznie spadał na początku czwartkowej sesji, od godziny 10. stabilizuje się w okolicach 2.340 pkt. Analitycy oceniają, że indeks pozostanie raczej na minusie do końca sesji. Pod względem zadowolenia ze swojej pracy oraz studiów podyplomowych najwyżej oceniają swoją uczelnię absolwenci Uniwersytetu Stanforda.Komisja Europejska odblokowała w środę ostatnią transzę - 82,5 mln euro - funduszy dla Bułgarii, zablokowanych w lipcu zeszłego roku po stwierdzeniu korupcji w wykorzystaniu unijnych środków. KE przyznała jednak, że Bułgarii nie uda się wykorzystać całej tej kwoty. Budżet państwa będzie musiał zwrócić elektrowniom ok. 903 mln zł akcyzy zapłaconej przez nie od 2006 r. do marca 2009 r. od prądu stanowiącego straty przesyłowe - ocenia resort finansów w uzasadnieniu do nowej wersji projektu ustawy regulującej zwrot tego podatku. Z powodu rozpoczętego w poniedziałek strajku personelu latającego linii Iberia anulowanych zostało wiele lotów krajowych i zagranicznych z hiszpańskich lotnisk. W sumie w czasie dwudniowego strajku odwołanych ma być ponad 400 lotów.

Astra jest gotowa do renegocjacji umowy z TVP


Operator satelitarny SES Astra uważa, że aneks m.in. przedłużający jego umowę z Telewizją Polską (TVP), jest obowiązujący i został zawarty zgodnie z prawem, jest jednak gotowy renegocjować jego warunki, wynika z wypowiedzi prezesa Astra CEE Krzysztofa Surgowta.

Atkins będzie nadzorować budowę terminalu LNG w Świnoujściu


Nadzór inwestorski nad budową terminalu LNG w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) będzie sprawować konsorcjum z udziałem brytyjskiej spółki Atkins Ltd. oraz WS Atkins-Polska sp. z o.o.

Najem nieruchomości firmowej a zryczałtowany podatek dochodowy


Z uwagi na zbliżający się termin składania oświadczeń o wyborze formy opodatkowania (tj. 20 stycznia 2010 r.) wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy istnieje możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów uzyskiwanych z tytułu najmu (dzierżawy) nieruchomości wchodzących w skład prowadzonego przez nich przedsiębiorstwa.

Dziecięcy dół zamiast wyżu


Polskie społeczeństwo starzeje się szybciej niż sądzili demografowie. To przez całe dekady będzie kulą u nogi gospodarki - informuje "Puls Biznesu".

Zarobki w działach produkcyjnych w 2008 roku


Choć zarobki pracowników działów produkcyjnych w 2008 roku nie kształtowały się na najwyższym poziomie w porównaniu z innymi, to jednak zauważyć można było znaczną poprawę ich sytuacji. Połowa z osób zatrudnionych w pionach produkcyjnych zarabiała pomiędzy 2400 PLN a 6000 PLN brutto. Najlepiej opłacani - w granicach 10 800 PLN - byli dyrektorzy ds. produkcji. Natomiast najniższe stawki oferowano pracownikom na szczeblach szeregowych, w tym np. operatorom urządzeń i maszyn. Ich wynagrodzenia oscylowały w granicach 2300 PLN.

Polacy uderzą na Rzym!


Kryzys ekonomiczny nie odstraszył Polaków przed zagranicznymi wyjazdami w okresie świąteczno-noworocznym, ale zainteresowanie nimi jest nieco mniejsze niż przed rokiem - wynika z informacji zebranych przez PAP w biurach podróży.

MSP akceptuje wysokość dywidendy KGHM


MSP akceptuje zaproponowaną przez zarząd KGHM dywidendę w wysokosci 3 zł za akcję - poinformował dziennikarzy Andrzej Dworzycki, przedstawiciel resortu skarbu na WZA spółki.

30 mln euro od Japonii za sprzedaż praw do emisji CO2


30 mln euro uzyska Polska za sprzedaż praw do emisji dwutlenku węgla, wynikających z klimatycznego Protokołu z Kioto. W środę podpisano w tej sprawie umowę z Japonią - poinformował dziennikarzy minister środowiska Andrzej Kraszewski.

Zarekwirują biustonosze z ulicy


Już niedługo handel biustonoszami czy ziemniakami z ulicznych straganów może słono kosztować. Nielegalny biznes mierzi posłów tak bardzo, że chcą zmienić prawo w tej kwestii. Handlarzom będzie można konfiskować towar, a nawet wsadzać ich za kratki - informuje "Metro".

European shares rise in early trade; oils gain


European shares rose in early trade on Friday, amid growing confidence of a global economic rebound, and helped by gains overnight in Asia and the United States.

AB chce rosnąć co najmniej w tempie rynku


Grupa AB zakłada, że w 2010 r. będzie rosła w takim tempie jak rynek IT. Przedstawiciele AB są zadowoleni z rezultatów pierwszych dwóch miesięcy bieżącego roku.

Będzie pogłębienie tendencji spadkowej?


Indeks odnotował w pierwszej fazie spadek do 37383 pkt., a w drugiej części tygodnia indeks korygował spadek. Zwyżka została powstrzymana nieznacznie powyżej 50% zniesienia spadku, co jest typowe dla tego typu fal. Najbliższe wsparcie znajduje się na38148 pkt., a przełamanie tego poziomu będzie zapowiadało test poziomu 37854 pkt.

Początek ryczałtowych opłat za komórki?


Play promuje rozmowy w sieci bez ograniczeń, w zamian za stałą opłatę - informuje "Gazeta Wyborcza".

Stopa bezrobocia stabilizuje się


Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że stopa bezrobocia w lutym wyniosła 13,0 proc. - poinformowała PAP minister Jolanta Fedak.

"WSJ": USA nieprzygotowane do katastrof ekologicznych


Wyciek ropy naftowej po wypadku na platformie wiertniczej w Zatoce Meksykańskiej pokazał, że Stany Zjednoczone nie są przygotowane do podobnych katastrof - pisze poniedziałkowy "Wall Street Journal".

Najwyższy czas zacząć odkładać na emeryturę


Świadczenia emerytalne mogą być o wiele niższe, niż spodziewa się dziś wielu zatrudnionych - wynika z najnowszych wyliczeń "Rzeczpospolitej".

Zysk netto LPP w I poł. '09 wyniósł 22,2, wynik II kw. poniżej konsensusu


Zysk netto grupy LPP w I półroczu 2009 roku wyniósł 22,2 mln zł wobec 52,8 mln zł zysku rok wcześniej - podała spółka w raporcie półrocznym.

Partia Merkel planuje w RFN obniżkę podatków w wysokości 20 mld euro


W ramach prowadzonych z FDP (Partia Wolnych Demokratów) rozmów koalicyjnych konserwatyści z partii niemieckiej kanclerz Angeli Merkel zaproponowali obniżkę podatków o 20 miliardów euro w ciągu czterech najbliższych lat, poinformował wysoko postawiony członek partii.

Walka o miliardowy kontrakt nabiera rumieńców


W najbliższych tygodniach Orlen wybierze firmę, która przez lata będzie dostarczała ropę do płockiej rafinerii. Im bliżej terminu podpisania wartego miliardy złotych kontraktu, tym więcej narasta wokół niego emocji - zauważa "Parkiet".

Dokumentowanie pracy w warunkach szczególnych


W wielu zawodach praca wykonywana jest w warunkach znacznie odbiegających od typowej pracy "za biurkiem". Natężenie czynników szkodliwych dla zdrowia i uciążliwość wykonywanych czynności powoduje, że zaliczana jest ona do prac wykonywanych w szczególnych warunkach lub mających szczególny charakter. Z występowaniem takiego zatrudnienia wiążą się dla pracodawcy określone obowiązki.