Minister łatwo wprowadzi kasy u lekarzy i prawników


Już w połowie kwietnia 2010 r. prawnicy i lekarze mogą być zmuszeni do zainstalowania kas fiskalnych. Najpóźniej za dziewięć miesięcy minister finansów musi przenieść z rozporządzenia do ustawy o VAT zakres zwolnień z obowiązku stosowania kas.

Spektakularny wzrost ceny złota oraz jego aktualna obecność w okolicy rekordów, to wynik działania trzech różnych koncepcji: złoto jako wybór traderów, złoto jako teoretyczny dowód oraz złoto jako historyczny symbol, metafora. Przyszły rok przejdzie do historii jako rekordowy pod względem wydatków państwa na wybory. Jak się dowiedziała "Rzeczpospolita", z obliczeń Krajowego Biura Wyborczego wynika, że na organizację wyborów będzie trzeba aż prawie 377 mln zł. Produkcja przemysłowa w Czechach wzrosła w listopadzie rdr o 0,2 proc., po spadku we październiku o 7,2 proc. - poinformowało w środę w komunikacie biuro statystyczne.Zarząd Magellana zmienił rekomendację w sprawie podziału zysku za 2009 roku i będzie rekomendował, by nie wypłacać dywidendy - poinformowała spółka w komunikacie. Zysk netto grupy TP SA w trzecim kwartale 2009 roku spadł do 327 mln zł z 630 mln zł rok wcześniej - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym. Konsensus zakładał zysk netto na poziomie 355 mln zł. Sytuacja gospodarcza w Stanach Zjednoczonych poprawia się. Oczekiwania inflacyjne są zakotwiczone, przez co nie ma obecnie zagrożenia wzrostem inflacji. Warunki kredytowe powinny się poprawiać. Sytuacja na rynku pracy pozostaje trudna, co będzie wpływać na ograniczenie wydatków przez gospodarstwa domowe. To najważniejsze wnioski z opublikowanego we wtorek wieczorem protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC (minutes).

W proteście przeciwko nowym przepisom językowym właściciele kin w Katalonii ogłosili strajk. W poniedziałek nieczynnych było dwie trzecie sal kinowych w tym położonym na północy Hiszpanii regionie - informują tamtejsze media.

Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła w nocy z soboty na niedzielę plan reformy służby zdrowia, postulowany przez prezydenta USA Baracka Obamę. Reforma ma kosztować 871 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 10 lat. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Rainbow Tours karę w wysokości 210 tys. zł, gdyż spółka stosowała w umowach niedozwolone klauzule - podał UOKiK w komunikacie.

USA i niektóre kraje europejskie nie poparły podwyżek pensji, jakie przyznały swoim pracownikom Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy. Japan's Nikkei average fell 1.8 percent to a five-week closing low on Tuesday, with exporters hurt as the yen rose broadly after China implemented a previously ordered increase in reserve requirements for some banks. Rozpowszechnianie płatne razem "Gazety Wyborczej", wydawanej przez Agorę, wyniosło we wrześniu 2009 roku 355.565 sztuk i było o 10,2 proc. niższe niż rok wcześniej - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy (ZKDP).Prezydent USA Barack Obama oświadczył w sobotę premierowi Wielkiej Brytanii Davidowi Cameronowi, że "nie jest zainteresowany podważaniem" giełdowej wartości koncernu BP w następstwie wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej - poinformowało biuro Camerona. Polnord podpisał z Gminą Miastem Gdańsk przedwstępną umowę w celu wspólnego zagospodarowania północnego cypla Wyspy Spichrzów. Strony szacują koszt inwestycji na około 450 mln zł. JW Construction wyemitował obligacje o wartości 130 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Funt brytyjski w opałach


Awersja do ryzyka wciąż utrzymuje się pomiędzy uczestnikami rynku. Nie milkną też obawy o przyszłość greckiej gospodarki. Odbija się to na wycenie euro, które wczoraj znowu traciło do dolara, osiągając rekordowo niskie poziomy.

DI BRE nadal rekomenduje "trzymaj" dla Grupy Kęty


Analitycy Domu Inwestycyjnego BRE Banku podtrzymali swoją rekomendację "trzymaj" dla Grupy Kęty i wyznaczyli cenę docelową dla jednej akcji na 120,36 zł, wynika z raportu datowanego na 24 lutego i odtajnionego we wtorek.

Kolejny apel Obamy o reformę Wall Street


Prezydent USA Barack Obama wezwał w czwartek Kongres do jak najszybszego uchwalenia ustawy o reformie systemu finansowego, która ma zaostrzyć nadzór nad bankami i zwiększyć ochronę ich klientów.

Bez złotego medalu ruina finansowa


- Większość olimpijczyków w Vancouver liczy na realne zyski po powrocie z Kanady ze złotymi medalami. Tymczasem łyżwiarka figurowa z Korei Południowej Kim Yuna może wiele stracić, jeśli nie zdobędzie złotego trofeum.

Voltex odstąpił od publicznej emisji


Voltex z powodu małego zainteresowania inwestorów instytucjonalnych odstąpił od publicznej emisji akcji - podał Voltex w piątkowym komunikacie.

Prezesie, pokaż ile zarabiasz


Rząd Wielkiej Brytanii zaleca bankom ujawnienie zarobków pracowników na najwyższych pozycjach. Rządowe zalecenie jest efektem publicznego niezadowolenia z bankowych praktyk wypłacania pracownikom dużych premii - za pieniądze podatników, sponsorujących wielomilionowe plany pomocowe.

Grecja uratowana ale...


Grecja została uratowana przed bankructwem i otrzyma 110 mld euro, ale nie Europa, w której - jak pokazał kryzys grecki - brakuje przywództwa oraz kontroli nad politykami budżetowymi państw członkowskich - ocenia wczorajszy dziennik "La Libre Belgique".

MFW: Wyższy deficyt fiskalny jest dopuszczalny przy spowolnieniu PKB


Zwiększenie deficytów fiskalnych w 2009 roku, wynikające ze zmniejszenia się wpływów budżetowych w sytuacji spowolnienia gospodarczego, jest działaniem uprawnionym, uważa Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

BHC ma zgodę na pakowanie insuliny w Chinach


Bayer Healthcare Company Limited (BHC), z którą Bioton zawarł umowę na dostawę i dystrybucję insuliny w Chinach, uzyskała zgody regulacyjne na pakowanie na terenie Chin produkowanej przez Bioton insuliny typu R i N - poinformował Bioton w komunikacie.

Tylko Polska na plusie


W swoim najnowszym raporcie "Gospodarki krajów nadbałtyckich: możliwości rozwoju i ograniczenia", Zespół Analiz Ekonomicznych Grupy DnB NORD przeanalizował sytuację i perspektywy gospodarek państw Regionu Morza Bałtyckiego, w tym także Polski.

Czy wreszcie przełom w reprywatyzacji?


Coraz więcej spadkobierców właścicieli ziemskich ma szanse odzyskać dawne majątki - ocenia "Rzeczpospolita".

Inflacja w Indiach może się wymknąć spod kontroli z powodu drożejących paliw


Indie uwolniły ceny benzyny subsydiowanej przez państwo oraz podniosły ceny innych paliw, gdyż presja na redukcję deficytu budżetowego przeważyła nad obawami o polityczne reperkusje.

BZ WBK planuje 4 zł dywidendy na akcję z zysku za 2009 r.


BZ WBK planuje przeznaczyć z zysku osiągniętego w 2009 roku na dywidendę 292,3 mln zł, co da 4 zł dywidendy na akcję - poinformował bank w komunikacie.

Złoty stracił przez politykę


Znacząca większość tego tygodnia stała pod znakiem aprecjacji euro wobec dolara.

PKB Słowacji spadł w II kw. 2009 o 5,3 proc. rdr, wzrósł o 2,2 proc. kdk


Produkt Krajowy Brutto Słowacji spadł w II kw. 2009 o 5,3 proc. rdr, po spadku w I kw. o 5,6 proc. - poinformowało w środę w komunikacie biuro statystyczne w Bratysławie w końcowym wyliczeniu.

Górnictwo na krawędzi upadku?


Ministerstwo Gospodarki nie podziela opinii górniczych związków, które w liście do premiera oceniły, że górnictwo "stoi na krawędzi upadku" i wymaga pilnych działań ratunkowych. Przedstawiciele resortu uważają, że branża dobrze poradziła sobie z kryzysem.

Nastroje wciąż dobre


Na rynkach finansowych utrzymują się dobre nastroje. Poniedziałkową sesję giełdy we Frankfurcie, Paryżu i Nowym Jorku zakończyły na najwyższych poziomach w tym roku.

EDF, Russia's Gazprom To Cooperate In South Stream Pipeline


French power company Electricite de France SA and Russian oil and gas conglomerate OAO Gazprom have agreed to cooperate in the South Stream gas pipeline project, Russian Prime Minister Vladimir Putin said Friday.

Przez mrozy rosną ceny owoców i warzyw


Na największym w kraju rynku hurtowym w Broniszach pod Warszawą ceny owoców i warzyw są nieco wyższe niż przed rokiem i mogą jeszcze wzrosnąć, jeżeli mrozy utrzymają się przez następne kilkanaście dni - poinformowała rzecznik Bronisz Małgorzata Skoczewska.

Nasze płace jeszcze rosną


- Przeciętne wynagrodzenie brutto w listopadzie 2009 roku wyniosło 3403,92 zł - podał Główny Urząd Statystyczny. To o 2,3 proc. więcej niż rok temu, i o 2, 8 proc. więcej niż w październiku. Okazało się też, że mniej Polaków niż oczekiwano straciło pracę.