Ryzyko osłabienia złotego jest wysokie


Złoty po kilku dniach panicznej wyprzedaży odzyskiwał siły i odrobił część strat, ale perspektywy nie są dobre. Na rynku długu panują nie najlepsze nastroje, a obroty są znikome.

Liczba sprzedanych samochodów osobowych w listopadzie 2009 roku w Polsce wyniosła 27.018, czyli w ujęciu rok do roku spadła o 0,4 proc. - wynika z szacunków europejskiego stowarzyszenia producentów motoryzacyjnych ACEA. Bank inwestycyjny z USA - JP Morgan - może przejąć Cazenove, dom maklerski z Wielkiej Brytanii. Jego początki sięgają 1819 r. gdy był bankierem rodziny królewskiej. Wzrost PKB w Polsce w IV kwartale może osiągnąć poziom około 2 proc., zaś w całym roku około 1,5 proc. - uważa Halina Wasilewska-Trenkner z Rady Polityki Pieniężnej.Decyzje dotyczące zaangażowania PKO BP w akcjonariacie Banku Pocztowego powinny być podjęte w ciągu najbliższych miesięcy - poinformowała wiceminister skarbu Joanna Schmid. Dla przeciętnego Szweda Warszawa jest najtańszą stolicą Europy oraz jednym z miast o najniższych cenach na świecie - wynika z ogłoszonego we wtorek w Sztokholmie raportu firmy Pricerunner. Polska dzięki wysiłkom i zdolnościom organizacyjnym przedsiębiorców, w mniejszym stopniu niż inne kraje doświadcza skutków światowego kryzysu gospodarczego - powiedział w poniedziałek podczas finału konkursu Business Centre Club wiceminister SZ Jan Borkowski.

W Japonii stopy bez zmian, zgodnie z prognozą - poinformował BoJ.

Analitycy Millennium DM, w raporcie z 5 listopada obniżyli rekomendację dla BRE Banku do "neutralnie" z "akumuluj" ale podnieśli wycenę do 280,70 zł z 225,80 zł. W dniu wydania rekomendacji za akcję BRE Banku płacono 256,50 zł. Spółka Próchnik miała 1,65 mln zł jednostkowej straty netto w IV kw. 2009 roku wobec 3,80 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Indeksy na warszawskiej giełdzie wzrosły w piątek pomimo wyraźnej słabości parkietów europejskich i neutralnego otwarcia Wall Street. Pomimo to w dłuższym terminie WIG20 tkwi w męczącej konsolidacji i dopiero wybicie z niej wyjaśni sytuację rynkową, uważają analitycy. Minęło już niemal siedem miesięcy od wejścia w życie nowej ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11), a z interpretacją niektórych jej przepisów wciąż problemy mają nie tylko podatnicy, ale i organy podatkowe. Ustawa wprowadza bowiem szereg nowych instytucji i nakłada nowe obowiązki na niektórych przedsiębiorców. A firm believer in women's rights, the only thing Afghan lawmaker Shinkai Karokhail finds as appalling as being forced to wear a burqa is a law banning it.Wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej z platformy należącej do koncernu BP sprawił, że wartość spółki spadła o 40 proc., a ceny obligacji osiągnęły poziom śmieciowych. Na horyzoncie jest obcięcie dywidendy, a niektórzy eksperci wieszczą wręcz bankructwo firmy. Już za miesiąc największy polski ubezpieczyciel może zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych - informuje "Rzeczpospolita". Grupa energetyczna Tauron rozważa zakup niewielkiej, laboratoryjnej instalacji do wychwytywania dwutlenku węgla, która zostałaby zamontowana na bloku energetycznym Elektrowni Łagisza w Będzinie. Testy powinny przyczynić się do postępu badań nad technologiami czystego węgla, w które włączył się Tauron.

Pawlak: niskie obowiązkowe składki do ZUS, ale mała emerytura


Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak proponuje wprowadzenie niewielkich, tzw. obywatelskich emerytur, które opierałyby się na niskiej, obowiązkowej i jednakowej dla wszystkich składce do ZUS. Polacy mogliby o tym zdecydować np. w referendum.

Cyrrus obniżył rekomendację dla Pegas Nonwovens do "trzymaj"


Analitycy biura maklerskiego Cyrrus, w raporcie z 27 sierpnia, obniżyli rekomendację dla czeskiej spółki Cyrrus Nonwovens do "trzymaj" z "kupuj".

Na Wall Street inwestorzy realizowali zyski


Pomimo zaskakująco dobrych danych PMI w rejonie Chicago środowa sesja na amerykańskiej giełdzie przebiegała pod znakiem spadków, ale ostatecznie notowania zakończyły się na minimalnych plusach. Zdaniem analityków inwestorzy realizowali zyski przed końcem roku.

Zyta Gilowska stawia na prezydenta


Była minister finansów Zyta Gilowska w wywiadzie udzielonym "Dziennikowi Gazecie Prawnej" deklaruje, że w każdej możliwej formie poprze kandydaturę Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.

Organizując z naszym biurem tanie wycieczki szkolne możesz zawsze liczyć na specjalne zniżki. Szczególnie korzystne warunki przy organizowaniu wycieczki przygotowujemy zawsze dla naszych stałych klientów. Jeśli będziesz chciał ponownie zorganizować z nami tanie wycieczki szkolne wówczas na pewno otrzymasz dodatkowy rabat. To wszystko powoduje, że wycieczki szkolne Warszawa organizowane przez nasze biuro podróży to tanie wycieczki szkolne. I wcale nie muszą być droższe od tych organizowanych na własną rękę.

W stałej ofercie naszej firmy znajdziesz panele fotowoltaiczne uznanych producentów fotowoltaiki na świecie. Jeśli chcesz, żeby twoje panele fotowoltaiczne pomorskie gwarantowały długoletnią eksploatację, powinieneś wybrać panele fotowoltaiczne pomorskie tylko sprawdzonych producentów. Takie właśnie panele fotowoltaiczne pomorskie od wielu lat instalujemy na dachach w Gdańsku i w całym województwie pomorskim. Jeśli interesuje cię system dopłat do paneli fotowoltaicznych w pomorskim czy temat dopłat OZE w ogóle koniecznie sprawdź naszą ofertę.

Eurodolar już wyprzedany


Wtorek przyniósł nieznaczne osłabienie dolara. Zmiany były kosmetyczne i odbywały się raczej w ramach korekty ostatnich wzrostów. Opublikowane dane makro nie wnoszą nic specjalnego do znanego obrazu sytuacji.

2,69 zł za 1 euro?


Złoty jest najbardziej niedowartościowaną walutą rynków wschodzących. Wartość godziwa polskiej waluty to 2,02 złotego za dolara oraz 2,69 złotego za euro - uważają analitycy Bank of America/Merrill Lynch. Oznaczałoby to, że by osiągnąć "godziwy" kursu wobec złoty musiałby zyskać 140 groszy. Złoty będzie się umacniał, ale takiej wartości szybko nie osiągnie - oceniają analitycy.

Kraje euro uzgodniły plan dla Grecji


Ministrowie finansów krajów strefy euro uzgodnili w Brukseli, że Grecja otrzyma pomoc finansową, jeśli taka okaże się konieczna. Szczegółów planu pomocy nie ujawniono.

Tysiące ludzi bez prądu chcą odszkodowań


Klienci oskarżyli Enion o utrudnianie im uzyskania bonifikat za przerwy w dostawie prądu podczas ataku zimy. Mowa była o specjalnych instrukcjach - jak pisała środowa "Gazeta Wyborcza" - komplikujących i opóźniających procedury. Firma zapewnia, że zarzucana jej opieszałość i owe instrukcje, to wynik "precyzyjnego" rozpatrywania każdego wniosku.

Chcą powołania kolejnej komisji śledczej, "chodzi o majątek wart 500 mld zł"


Działacze Krajowego Związku Lokatorów i Spółdzielców zaczynają w poniedziałek zbierać podpisy pod petycją do Sejmu. Chcą powołania komisji śledczej, mającej zbadać nieprawidłowości w zarządzaniu dawnymi mieszkaniami zakładowymi.

Zarzuty prokuratury dla b. prezesa KRUS


Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście zarzuciła b. prezesowi Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Romanowi K. sfałszowanie trzech urzędowych dokumentów. Grozi za to do pięciu lat więzienia - poinformował PAP jej szef Robert Myśliński.

Islandyczycy domagają się refrerendum ws. rekompensat za Icesave


Blisko jedna czwarta islandzkich wyborców podpisała się pod apelem do prezydenta, aby zawetował przyjętą w tym tygodniu w parlamencie ustawę, przewidującą zwrot obywatelom Holandii i Wielkiej Brytanii 3,8 mld euro (15,7 mld zł) oszczędności, które stracili wskutek kryzysu w islandzkiej bankowości - powiadomili w sobotę organizatorzy akcji.

Nie ma chętnych na rządową pomoc hipoteczną


Już prawie miesiąc funkcjonują długo zapowiadane przepisy, umożliwiające bezrobotnym uzyskanie państwowej pomocy w spłacie kredytów hipotecznych. Jak jednak ustaliła "Gazeta Prawna:", wniosków w tej sprawie prawie nie ma. Rząd zarezerwował na ten cel 400 milionów złotych.

Zysk netto Grupy TP w III kw. '09 wyniósł 327 mln zł, poniżej konsensusu


Zysk netto grupy TP SA w trzecim kwartale 2009 roku spadł do 327 mln zł z 630 mln zł rok wcześniej - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym. Konsensus zakładał zysk netto na poziomie 355 mln zł.

Pakiet odszkodowawczy dla ustępującego szefa Bank of America


Kenneth Lewis, ustępujący szef dotkniętego przez światowy kryzys finansowy Bank of America, otrzymał na odchodne pakiet odszkodowawczy wart 120 milionów dolarów - informuje w piątek agencja dpa powołując się na amerykańskie media.

Światowa premiera spektaklu "Zatańczmy Chopina"


Chopin podbija serca Chińczyków. Tym razem jednak nie tylko za sprawą muzyki, lecz także tańca. W Szanghaju na terenach Wystawy Światowej EXPO 2010 odbyła się światowa premiera spektaklu "Zatańczmy Chopina" w reżyserii Janusza Stokłosy, z choreografią jego córki - Marii. Spektakl został entuzjastycznie przyjęty przez chińską publiczność.

GPW finiszowała w piątek bez większych zmian i przy bardzo niskiej aktywności inwestorów


Warszawska giełda zakończyła tydzień niewielkimi zmianami indeksów. Wcześniejsze zyski zostały w dużej części zniwelowane, co wywołane zostało zniżkami na początku dzisiejszej sesji w USA. Sytuację na rynkach determinowało niespodziewane podniesienie stopy dyskontowej przez Fed, wskazują analitycy.

Kobiety wciąż zarabiają mniej od mężczyzn


Kobiety wciąż zarabiają mniej od swoich kolegów - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak. Płace mężczyzn były w 2009 roku o 30 proc. wyższe niż zarobki pań. Podczas, gdy kobiety otrzymywały 3000 PLN, mediana płac ich kolegów wyniosła 3900 PLN brutto.

Euro kontynuuje wzrosty


Środowy poranek upływa pod znakiem kontynuacji wczorajszego silnego umocnienia euro w relacji do dolara, będącego następstwem wyraźniej poprawy nastrojów na rynkach światowych. O godzinie 9:44 kurs EUR/USD testował poziom 1,3781 wobec 1,3758 wczoraj na zamknięciu.

Arctic Paper zadebiutuje 23 października


Arctic Paper prawdopodobnie zadebiutuje na warszawskiej giełdzie w piątek 23 października - poinformował PAP Michał Jarczyński, prezes Arctic Paper.

Remont Okęcia przełożony


Władze warszawskiego lotniska na Okęciu zmieniły termin jesiennego remontu. W związku z nim lotnisko będzie zamknięte przez pierwszy weekend września oraz kolejne dwie soboty tego miesiąca. Wcześniej planowano, że będą to cztery soboty września.