Patronaty


...

Unijna grupa robocza ma sprawdzić porozumienie Polski ws. umowy gazowej z Rosją - poinformował w piątek komisarz UE ds. energii Guenter Oettinger. Rozmowa z Corneliusem Ochmannem, ekspertem Fundacji Bertelsmanna Jak poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”, Ukraina wybuduje terminal LNG na wybrzeżu Morza Czarnego.Unia Europejska ochronę środowiska (wody, powietrza, gleby) traktuje jako jeden z podstawowych celów dla jakich została powołana. Stąd jedną z ramowych dyrektyw Rady UE na ... W 2003 roku firma Hewlett-Packard, jeden z największych producentów komputerowych na świecie, zapłaciła pracownikom rosyjskiej prokuratury generalnej 8 mln euro łapówki w zamian za kontrakt wart 35 mln euro - twierdzi niemiecka policja. O sprawie pisze Wall Street Journal" Kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat grozi dróżnikowi, który wykonywał swoje obowiązki będąc pod wpływem alkoholu. Badanie wykazało, że mężczyzna miał 0,7 promila ...

Prawie po roku od rozpoczęcia prac w zespołach tzw. Ustawa antykryzysowa wchodzi w życie 3 kwietnia. Nie wszystkie postulaty środowiska przewoźniczego zostały w niej ujęte, jak ...

Decyzja General Motors o rezygnacji ze sprzedaży spółki Opel jest dotkliwą porażką dla kanclerz Angeli Merkel, która zabiegała o przejęcie Opla przez konsorcjum Magna i rosyjski Sbierbank - oceniają we wtorek niemieccy komentatorzy i politycy opozycji. Po dwóch latach kryzysu strefa euro powoli, ale systematycznie podnosi się z recesji. Poprawia się klimat inwestycyjny, rośnie produkcja a inflacja pozostaje na niski i bezpiecznym poziomie. Jednakże globalny kryzys finansowy znacząco zmienił rynek bankowy w strefie euro, pozostawiając na nim o wiele mniej instytucji, które jednak uległy konsolidacji. Są bardziej międzynarodowe i z większym udziałem kapitału publicznego niż przed kryzysem.

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak w pismach z 1 kwietnia br. odpowiedział na interpelacje posłów: Dariusza Lipińskiego, Michała Stuligrosza, Pawła Arndta, Krzysztofa Tyszkiewicza, Stanisława Wziątka i Andrzeja Grzyba w sprawie funkcjonowania rynku spirytusu surowego i bioetanolu. Wreszcie rodzice nie będą musieli przynosić niemowlę do urzędu, żeby wyrobić mu paszport. Polska miała czas do 1 stycznia 2006 roku na dostosowanie się do wymogów europejskich w zakresie akcyzy pobieranej od energii elektrycznej. Tzw. dyrektywa energetyczna przesądza wyraźnie o tym, że akcyza od energii elektrycznej staje się wymagalna dopiero w momencie dostawy przez dystrybutora. Polskie przepisy stanowiły natomiast, że obowiązek podatkowy powstawał z dniem wydania energii. Sprzeczne z prawem UE przepisy zostały zmienione 1 marca 2009r, gdy weszła w życie nowelizacja ustawy o akcyzie - podaje PKPP Lewiatan.Komisja Europejska przedstawiła listę wniosków o ustanowienie zawieszeń poboru ceł lub kontyngentów taryfowych (pobierz plik .doc), które po uprzedniej akceptacji krajów członkowskich UE i dalszym procesie decyzyjnym UE planowane są do wprowadzenia w życie z dniem 1 stycznia 2010 r. Wszystkie analizy NBP wskazują, że teraz nie ma potrzeby, by Polska ponownie ubiegała się o udostępnienie elastycznej linii kredytowej (FCL) - powiedział PAP członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Adam Glapiński. W bankowości skończył się trend spadkowy, a zaczął wzrost - poinformowali w środę na konferencji prasowej przedstawiciele Związku Banków Polskich i Pentora. Z sierpniowych danych tej firmy wynika, że po raz trzeci z rzędu poprawiła się koniunktura w sektorze bankowym.

Rząd bez dyskusji zatwierdza gazową umowę z Rosją za 100 mld dol.


W ostatnim momencie i bez dyskusji rząd zatwierdzał wczoraj umowę z rządem Rosji o imporcie przez ćwierć wieku gazu za co najmniej 100 mld dol.

10 - do budowy Krajowego Systemu Poboru Opłat


10 firm i konsorcjów jest zainteresowanych budową Krajowego Systemu Poboru Opłat (KSPO). Złożyły one odpowiednie wnioski do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która zakończyła przyjmowanie ...

Belgia wynajmie od Holandii...cele dla swoich więżniów


Borykająca się z przepełnionymi więzieniami Belgia podpisała w sobotę umowę z Holandią na wynajem 500 cel w więzieniu w Tillburgu, ok. 10 kilometrów od granicy z Belgią - poinformowało holenderskie ministerstwo sprawiedliwości

Eksperci: kolei dużych prędkości to skok cywilizacyjny


26 listopada odbędą się w Warszawie polsko-rosyjskie negocjacje w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski - poinformował w poniedziałek PAP dyrektor departamentu ropy i gazu w Ministerstwie Gospodarki Maciej Kaliski.

Resort skarbu chce sprzedać Hutę "Kościuszko"


Resort skarbu zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie kupna akcji Huty "Kościuszko" w Chorzowie, stanowiących 85 proc. kapitału zakładowego spółki - poinformował w poniedziałek resort skarbu. Inwestorzy mogą składać oferty do 28 czerwca.

Dużo chętnych na energię słoneczną


W podtarnowskiej gminie Wierzchosławice zamontowano pierwsze kolektory słoneczne do ogrzewania wody - pisze "Dziennik Polski". Gmina Wierzchosławice, jako pierwsza, otrzymała w ubiegłym roku pożyczkę na kolektory w prywatnych budynkach z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Budżet: pieniądze z UE płyną, prywatyzacja kiepsko


Kolejna wielka światowa gospodarka wydobywa się z głębokiej zapaści. W II kw. japoński PKB urósł 0,9 proc. po pięciu z rzędu kwartałach spadku

PKN Orlen miał 930,60 mln zł zysku netto w III kw. 2009 r., wzrost o 4306,7% r/r


Grupa Lotos obniżyła ceny wszystkich paliw - poinformowało w piątek biuro prasowe spółki. O 35 zł na tysiąc litrów spadła cena benzyny bezołowiowej 95 i 95AL, a o 38 zł na tysiąc litrów - benzyny bezołowiowej 98. O 43 zł na tysiąc litrów obniżona została cena oleju napędowego, a o 35 zł na tysiąc litrów - oleju opałowego.

Orlen sprzeda Możejki Rosjanom? Prezydent i premier Litwy poróżnieni


Dla prezydent Litwy Dalii Grybauskaite nie będzie problemu, jeśli Orlen sprzeda Rosjanom rafinerię w Możejkach. Przeciwnego zdania jest premier Litwy Andrius Kubilius.

Wynajął mieszkanie i popsuł historię kredytową


Uwaga właściciele wynajmujący mieszkania lokatorom! W przyszłości możecie mieć problemy z firmą Provident, niezależnie od tego, czy zameldujecie nowych mieszkańców.

Wydawcy prasy do BBC: nie tak prędko z iPhone'em


Brytyjski nadawca wstrzymał premierę swoich mobilnych aplikacji, m.in. na iPhone'a. Powód - obawy wydawców prasy o ich własną ofertę

PKN Orlen ma kilku potencjalnych partnerów do budowy bloku energetycznego


PKN Orlen ma kilku potencjalnych partnerów, z którymi mógłby budować blok energetyczny, ale nie wyklucza, że sam zrealizuje ten projekt - powiedział dziennikarzom Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes Orlenu. Chodzi o gazowy blok energetyczny we Włocławku o mocy 460 MW.

Billboardy promują górnictwo


Kilkadziesiąt billboardów z wizerunkiem górnika, oświetlającego promieniami swojej lampki Warszawę, będzie można przez najbliższe dwa tygodnie zobaczyć w śląskich miastach. To pierwsza tego typu kampania promocyjna górnictwa węgla kamiennego.

Rz: Turyści rezygnują z wakacji nad Morzem Egejskim


Odwrót zagranicznych turystów od Grecji, może uderzyć w jej gospodarkę. Szczególnie Niemcy są rozzłoszczeni, że ich państwo musi ratować Greków i odwołują wakacje - pisze Rzeczpospolita.

Eurocash kupi sieć dystrybucji CEDC w Polsce za 400 mln zł


Wydział Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego drugi rok z rzędu organizuje wykłady otwarte, których mogą posłuchać chętni z całego ...

Fuzja u pośredników. Partnerzy Nieruchomości i Metrohouse łączą sił


Agencje nieruchomości Metrohouse oraz Partnerzy Nieruchomości chcą się połączyć. Liczą, że dzięki tej fuzji staną się największym pośrednikiem w Polsce.

Na zamknięciu WIG zyskał 0.707%


PKN Orlen obniża od piątku hurtowe ceny benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 o 87 zł, benzyny bezołowiowej Super Plus 98 o 60 zł, a oleju napędowego o 98 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

Lehman Brothers: historia upadku giganta


Ekscytująca historia banku inwestycyjnego Lehman Brothers to przykład amerykańskiego snu, o którym marzyli wszyscy w XX wieku. Założenie zwykłego sklepiku, trochę "oleju w głowie" i wstrzelenie się w aktualny boom na rynku, gwarantowały zwykłemu człowiekowi wybicie się na wyżyny. Koniec czasami bywa jednak tragiczny.

MPiPS: Stopa bezrobocia spadła o 0,6 pkt m/m do 12,3% w kwietniu


Zarząd województwa małopolskiego nie złoży oferty w kończącym się w poniedziałek przetargu na dzierżawę Stada Ogierów w Klikowej. Władze regionu uznały, że warunki stawiane przez właściciela obiektu - Agencję Nieruchomości Rolnych - są \\\\\\\"skrajnie niekorzystne\\\\\\\".

Na zamknięciu WIG stracił 0.115%


Przedstawiciele Korei Południowej poinformowali dziś, że znaleźli – jak wszystko wskazuje – tylną część zatopionego okrętu, na którym uwięzionych mogło być do 46 marynarzy. Informacje takie podała agencja informacyjna Yonhap.