FIXING NBP: 3.4301 zł za dolara; 4.1338 zł za euro


W ciągu kilku tygodni Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo może potwierdzić \"istotne\" zasoby gazu niekonwencjonalnego w Pakistanie - poinformował w czwartek na konferencji prasowej wiceprezes PGNiG Sławomir Hinc.

Elektrownię zamierzała wybudować niemiecka firma Sparinvest. Na terenie trzech gmin: Świebodzice, Jaworzyna Śląska oraz Gmina Wiejska Świdnica miało stanąć aż 60 wiatraków. Ale mimo, że ruszyły już urzędowe procedury, cała inwestycja może zostać wstrzymana - napisała Gazeta Wrocławska. Łatwiej da się budować małe gargamele, za to będzie można oprotestować osiedla molochy. Rząd chce zliberalizować przepisy budowlane. Przed tandetną architekturą i drapieżnymi deweloperami mieszkańcy mają bronić się sami podczas konsultacji społecznych „Parki technologiczne, parki przemysłowe, inkubatory technologiczne – przyszłość biznesu i nauki” to temat konferencji, która odbędzie się 17 i 18 listopada w Radomiu. Przedsiębiorcy, przedstawiciele parków naukowo-technologicznych i przemysłowych, uczelni i instytutów naukowo-badawczych oraz administracji będą dyskutować nt. zwiększenia innowacyjności polskiej gospodarki.- Grecja jest atakowana z powodów politycznych i spekulacyjnych, bo jest najsłabszym ogniwem w strefie euro. Strefa euro też jest atakowana z pobudek politycznych i finansowych - powiedział w Davos premier Grecji George Papandreou Polskie przedsiębiorstwa ciepłownicze będą musiały zainwestować 20 md euro, aby sprostać unijnym wymogom związanym z ochrona środowiska – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Kadry/Zmiana na stanowisku komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji  powołał na stanowisko komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu płk. ...

- Główne indeksy nowojorskiej giełdy odnotowały w poniedziałek umiarkowane zwyżki, dzięki którym osiągnęły poziom najwyższy od 14 miesięcy. Optymizm inwestorów wzbudziły doniesienia o planowanym przejęciu spółki XTO przez koncern Exxon Mobil oraz o pomocy finansowej, jakiej dubajskiemu koncernowi Dubai World udzielił emirat Abu Zabi.

Wygląda na to, że Polska odkłada na kilka lat na półkę plany wielkich zmian. Ponieważ nie udało się obecnemu rządowi zwiększyć wpływów z prywatyzacji, przygotować gospodarki do euro, ani nawet uprościć przepisów dla przedsiębiorczości, zdaje się on koncentrować na już rozpoczętych projektach, takich jak budowa dróg, i pod koniec swojej kadencji znacznie spuścił z tonu. Niewiele da się powiedzieć o poniedziałkowej sesji w USA. Kalendarium było praktycznie puste, więc gracze na siłę szukali pretekstu, który byłby w stanie poruszyć rynkami.

- Firma LG jest cieszącym się międzynarodową renomą wiodącym producentem telewizorów i monitorów. Dzięki konsekwentnie realizowanej strategii rozwoju, Mławski zakład LGEMA stał się ważnym graczem nie tylko w Polsce, ale także w Europie – powiedział wicepremier, minister Gospodarki Waldemar Pawlak podczas wizyty w zakładzie LG Elektronics Mława 14 grudnia br. [MATERIAŁ FILMOWY] "Japanese firms' investment in Poland still reinforces the strong relationship between our economies, and continued GDP increase makes us an attractive market", said Deputy Prime Minister Waldemar Pawlak during a meeting with the delegation of the Japanese Business Federation (Nippon Keidanren) held on 6 June at the Ministry of Economy. EDF oraz włoskie Enel i Ansaldo Energia podpisały porozumienie w sprawie rozwoju energetyki jądrowej we WłoszechPolski rząd ma swój pomysł na nową strategię gospodarczą dla Unii Europejskiej. W specjalnym liście do Hermana Van Rompuya, José Manuela Barrosa i José Luisa Rodrigueza Zapatero szef polskiego rządu przekonuje, że miliardowe inwestycje w drogi, koleje i sieć teleinformatyczną powinny pozostać priorytetem unijnej gospodarki, a niekoniecznie muszą nim być inwestycje w tzw. innowacyjność. Mierzony wartością zarządzanych aktywów (assets under management) poziom światowego bogactwa powrócił do szczytowego poziomu z 2007 roku - pisze Rzeczpospolita powołując się na wyniki firmy doradczej The Boston Consulting Group (BCG). 22 grudnia 2009 r. zostało opublikowane zawiadomienie KE o wszczęciu postępowania antysubsydyjnego przeciwko przywozowi do UE oczyszczonego kwasu tereftalowego i jego soli (purified terephthalic acid PTA and its salts), pochodzących z Tajlandii.

Deputy Prime Minister Pawlak at COP14 in Poznan


– A range of mechanisms were presented for the efficient use of energy from renewable and natural sources. It is worth developing technologies based on these sources in Poland. In this way we can effectively use our engineering and manufacturing capabilities – said Deputy Prime Minister, Minister of Economy Waldemar Pawlak who visited an exhibition "Technologies for Climate Protection" during the Conference on Climate Change COP 14 in Poznan, 10 December 2008.

Volkswagen największym producentem aut na świecie


Dzięki premiom na nowe auta w Europie Zachodniej i hossie w Chinach przez trzy pierwsze kwartały br. VW wyprzedził w produkcji aut Toyotę - ocenia firma IHS Global Insight.

Cena PZU znana ok. południa, więcej akcji dla indywidualnych inwestorów


Budowa niemieckiego odcinka Gazociągu Północnego rozpoczęła się w czwartek w Lubminie niedaleko Greifswaldu - poinformowało konsorcjum Nord Stream. Na razie ruszyły prace konstrukcyjne na lądzie.

Logistics Service wybuduje centrum w Żabiej Woli


Na podstawie uzyskanego zezwolenia - w podstrefie Słubica w Gminie Żabia Wola (będącej częścią łódzkiej SSE) w województwie mazowieckim - firma Logistics Service S.A. wybuduje nowoczesne ...

9 mln kary dla dla Ery, Astera i Vobisa za wprowadzenie klientów w błąd


8,729 mln zł - tyle musi w sumie zapłacić operator komórkowy Era za wprowadzanie konsumentów w błąd nieprawdziwymi hasłami promocyjnymi - zdecydował UOKiK, który za podobne praktyki ukarał też operatora telewizji kablowej Aster i sieć sklepów komputerowych Vobis. Rzecznik Ery w rozmowie z serwisem wyborcza.biz już zapowiedział odwołanie od tej decyzji

Polacy na wakacjach za granicą oszczędzają na ubezpieczeniu


Kupując zagraniczne wczasy wielu Polaków oszczędza na ubezpieczeniu i najczęściej wybiera to najtańsze. Niektórzy podpisują umowy ws. ubezpieczenia prawie ich nie czytając - mówi prawniczka Federacji Konsumentów Aleksandra Frączyk.

Leszkiewicz o procedurze przetargowej dla aktywów stoczni Gdynia


Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz powiedział PAP, że do końca maja zostanie uruchomiona procedura przetargowa dla niesprzedanych w ubiegłym roku części majątku stoczni Gdynia.

LHS wyremontował most na Wiśle


W miejscowości Zaduszniki w województwie podkarpackim został wyremontowany most kolejowy na Wiśle. Most po 30 latach ciągłej i intensywnej eksploatacji został poddany robotom modernizacyjnym na całej ...

Waldemar Pawlak: w tym tygodniu projekt odpowiedzi dla KE ws. umowy gazowej


Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że w tym tygodniu prześle do Komitetu do Spraw Europejskich projekt odpowiedzi dla Komisji Europejskiej ws. umowy gazowej z Rosją.

ULC: w bagażu podręcznym prostownica - tak, korkociąg - nie


- Tzw. "białą listę" przedmiotów, które pasażer samolotu może zabrać na pokład oraz tych, które są bezwzględnie zakazane lub których transport jest ograniczony opublikował na swojej stronie internetowej Urząd Lotnictwa Cywilnego. Zgonie z listą do samolotu możemy wnieść np. prostownicę do włosów, w bagażu podręcznym nie powinno być korkociągu.

Gazprom dostał zastrzyk finansowy z Polski


Gazprom odwleka zwiększenie dostaw gazu do Polski, ale już dostał od Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa sięgający 200 mln dol. zastrzyk finansowy.

Oczyszczony kwas tereftalowy i jego sole (purified terephthalic acid PTA and its salts) - Tajlandia - wszczęcie postępowania antydumpingowego


22 grudnia 2009 r. zostało opublikowane zawiadomienie KE o wszczęciu postępowania antydumpingowego przeciwko przywozowi do UE oczyszczonego kwasu tereftalowego i jego soli (purified terephthalic acid PTA and its salts), pochodzących z Tajlandii.

J. Rostowski: ostrzejsza dyscyplina budżetowa jest w interesie Polski


Prace nad zaostrzeniem dyscypliny finansowej w UE poprzez wzmocnienie Paktu Stabilności i Wzrostu idą w kierunku dobrym dla Polski - powiedział minister finansów Jacek Rostowski w piątek w Brukseli po spotkaniu ministrów finansów krajów UE na ten temat

Trzy oferty cenowe na nadzór nad budową terminalu LNG


Ostatnie dni obfitowały w kilka znaczących wydarzeń politycznych. Jednym z takich wydarzeń była konwencja Sojuszu Lewicy Demokratycznej, na której oficjalnie ogłoszono kandydaturę Jerzego Szmajdzińskiego w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Jednakże konwencja przyniosła zaskakujące rozstrzygnięcia i deklaracje w postaci wystąpień byłych, prominentnych polityków partii- Leszka Millera oraz Józefa Oleksego. Obaj politycy planują powrót na łono dawnego klubu.

Alior Bank połyka kredyty 400 tys. polskich klientów HSBC


Brytyjski gigant bankowy HSBC odsprzeda Alior Bankowi portfel kredytów detalicznych o wartości miliarda złotych. Tym sposobem Alior Bank pozyska 400 tys. nowych klientów. - Już dziś zaczynamy im proponować nasze karty kredytowe - mówi Gazecie wiceprezes Alior Banku Cezary Smorszczewski.

Premier: we wtorek rząd ws bezpłatnych obwodnic


Premier Donald Tusk zapowiedział, że we wtorek rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym i podejmie decyzję, iż przejazd odcinkami autostrad biegnącymi w pobliżu miast, będzie bezpłatny.

Islandzkie banki padły przez ekstremalne zaniedbania


Specjalna parlamentarna komisja opublikowała liczący 2300 stron raport, z którego wynika, że zaniedbania najwyższych władz państwowych w Islandii mogły przyczynić się do upadku islandzkich banków jesienią 2008 r.

"Rzeczpospolita": Polacy nie chcą atomu


Tylko 42 proc. ankietowanych Polaków opowiedziało się za budową elektrowni atomowej w Polsce - wynika z najnowszego badania opinii społecznej przeprowadzonego przez instytut GFK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Asseco chce współpracować z amerykańską firmą z indeksu Nasdaq


Po wypadku na torach, po prawie trzech godzinach przywrócono ruch pociągów na trasie Warszawa - Gdańsk. W niedzielę wieczorem pod pociąg wpadł 49-letni mężczyzna. Zginął na miejscu.

URE: wpłynął wniosek taryfowy PGNiG


\\\\\\\\\\\\\\\"\\\\\\\\\\\\\\\" Zima znów atakuje. Tym razem jednak nie mrozem, lecz śniegiem i silnym wiatrem. Skutki łatwo przewidzieć: fatalne warunki na drogach, wypadki, niebezpieczeństwo na szlakach turystycznych, a w górach - zagrożenie lawinami.

Jeżeli potrzebny jest ci prawnik Wrocław koniecznie zobacz ofertę naszej kancelarii prawnej we Wrocławiu. Od wielu lat nasz prawnik Wrocław pomaga rozwiązać problemy prawne mieszkańcom Wrocławia. Udzielone ci porady prawne Wrocław pozwolą ci zorientować się w swojej sytuacji oraz zadecydować, czy prawnik Wrocław będzie reprezentował cię przed Sądem we Wrocławiu.