Estonia uratuje wizerunek euro?


Od wejścia Estonii do Unii Europejskiej minęło już sześć lat i wszystko wskazuje na to, że kraj jest wreszcie gotów na przyjęcie europejskiej waluty.

Po lepszych od oczekiwanych raportach Wells Fargo, Morgan Stanley i Yahoo notowania w USA zaczęły się od zwyżek, wspomagając GPW w doskonałym finiszu na drodze do nowego szczytu. Rynek zesłał dziś inwestorom kilka korzystnych informacji, które zostały wykorzystane do zmobilizowania popytu. Nowe szczyty indeksów w Europie wreszcie pociągnęły i nasz rynek. Z dniem 1 stycznia br. weszły w życie zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług dotyczące miejsca świadczenia przy świadczeniu usług. Jest to o tyle istotne, że miejsce świadczenia usługi wskazuje, gdzie daną usługę należy opodatkować.Cena platyny utrzymuje się w trendzie wzrostowym mimo prognoz, że podaż platyny w przyszłym roku znacznie wzrośnie i obecnie znajduje się na poziomie 1330 dolarów za uncję. Prognozy te są związane ze zwiększaniem się wydobycia oraz wzrostem ilości platyny z rynku wtórnego. Strona popytowa na chwilę obecną nie jest w stanie nadążyć za tak rosnącą podażą. Wczorajsza sesja za oceanem nie przyniosła zmiany obrazu rynku. Przez całą sesję indeksy oscylowały wokół poziomu wtorkowego zamknięcia, a sytuacji nie zmienił nawet bogaty wczoraj kalendarz wydarzeń makro. W efekcie indeks S&P500 zamknął się wczoraj nieznacznie nad kreską zyskując 0,05% (1137 pkt.) natomiast technologiczny Nasdaq stracił 0,33% (2301pkt.). Deutsche Bank podwyższył rekomendację dla LPP do "trzymaj" ze "sprzedaj", ustalając cenę docelową jednej akcji spółki na poziomie 1.760 zł - podał w czwartek Bloomberg.

Stabilność wspólnej waluty europejskiej jest także w interesie Wielkiej Brytanii, mimo że nie zamierza ona przyjąć euro - oświadczył w piątek w Berlinie nowy brytyjski premier David Cameron.

Fatalna sesja na amerykańskiej giełdzie. Najważniejsze indeksy pikują w dół, tracąc po kilka procent. Wszystkiemu winna sytuacja w Atenach i obawa, że "grecka choroba" może się rozprzestrzenić na kolejne europejskie kraje. Polskie portale społecznościowe na wzór amerykańskiego Facebooka świadczą w zamian za rzeczywiste wynagrodzenie wirtualne usługi. Nasza-klasa wprowadziła nawet wirtualną walutę, zwaną eurogąbką. Eurogąbkę wykupuje się poprzez wysłanie sms lub wpłatę przelewem bankowym. Ceny eurogąbki wahają się od 2,44 zł do 50 zł.

A strike at Doe Run Peru's Cobriza copper mine is now in its fourth day, a union official said Friday. The Cobriza mine was Peru's sixth largest last year, when it produced 18,519 metric tons of copper. Seco/Warwick prowadzi negocjacje czterech kontraktów na dostawę elementów dla energetyki jądrowej. Łączna wartość kontraktów to 12-13 mln euro, a podpisanie umów powinno nastąpić w pierwszych tygodniach 2010 roku. W IV kwartale 09 spodziewana jest poprawa wyników - poinformował na konferencji prasowej Leszek Przybysz, prezes Seco/Warwick. Znów będzie głośno o Piotrze Tymochowiczu, wynika z informacji "Pulsu Biznesu". Były spec od wizerunku m.in. Andrzeja Leppera pojawi się wkrótce w roli prezesa i współudziałowca firmy Infinity (z ang. nieskończoność), która pozwoli nam pogadać z... praprawnukami!Obowiązek wnoszenia opłaty od sprzedaży nieruchomości, której wartość wzrosła, bo zmieniło się jej przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego, jest sprzeczny z konstytucyjną zasadą sprawiedliwości - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Ministerstwo Skarbu Państwa, które ma 0,29 proc. akcji Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, nie sprzeda ich w odpowiedzi na wezwanie - poinformował PAP Adam Leszkiewicz, wiceminister skarbu. Pracownik powinien tak korzystać z urlopu aby chociaż jedna jego część zapewniała 14 dni nieprzerwanego wypoczynku.

Sygnity i indyjski SunTec przedstawią wspólną ofertę dla banków


Spółka informatyczna Sygnity podpisała umowę z indyjskim SunTec Business, poinformowała firma w komunikacie. Spółki mają wspólnie przedstawić wspólną ofertę dla polskich banków i instytucji finansowych.

Microsoft miał w III kw. zysk netto 40 centów na akcję; oczekiwano 32


Zysk netto największego na świecie producenta oprogramowania wyniósł w III kw. 40 centów na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Płaciłeś w poniedziałek? Koniecznie przeczytaj


Jak dowiedziała się "Gazeta Wyborcza", awaria sparaliżowała w poniedziałek międzybankowy system Sorbnet.

Zwolnienie emerytów z obowiązku płacenia to strata 240 mln zł rocznie


Prezydent Lech Kaczyński rozważa złożenie własnego projektu ustawy, która przyczyniłaby się do wsparcia mediów publicznych, zwłaszcza Polskiego Radia. O tym Informacyjnej Agencji Radiowej powiedział prezydencki minister Paweł Wypych.

Poza organizacją wycieczek szkolnych do Warszawy, nasze biuro podróży organizuje również zielone szkoły. To znakomity sposób na spędzanie wolnego czasu dla młodzieży. Zielone szkoły organizujemy w pakietach kilkudniowych. Mamy sprawdzone miejsca na organizację zielonych szkół - dając tym samym gwarancję, na udaną zabawę dla młodzieży szkolnej. Jeśli jednak nie szkoła nie dysponuje wystarczającym czasem na organizację zielonej szkoły, wówczas proponujemy tradycyjne wycieczki szkolne. Taka jednodniowa wycieczka szkolna do Warszawy to zawsze udany sposób na spędzanie wolnego czasu. Jeśli uczniowie dysponują większą ilością czasu, wówczas proponujemy tanie wycieczki szkolne dwudniowe lub dłuższe. Jeśli szkoła zdecyduje się na taką właśnie wydłużoną wycieczkę szkolną, możemy zaproponować naprawdę szeroki wachlarz miejsc, do których można pojechać. Wycieczki szkolne kilkudniowe organizujemy nie tylko w Polsce, ale również w miejsca poza jej granicami. Tutaj najpopularniejszym celem wycieczek szkolnych jest Praga lub słowacka część górskich kurortów.

Plama ropy coraz bliżej lądu i zagraża Luizjanie


Plama ropy, pochodząca z zatopionej na Zatoce Meksykańskiej platformy wiertniczej, wkrótce dotrze do wybrzeża Stanów Zjednoczonych i zagraża m.in. rezerwatowi przyrody w delcie rzeki Mississippi. Amerykańska Straż Wybrzeża informowała w nocy z czwartku na piątek, że ropa znajduje się około 5 kilometrów od lądu i zbliża się szybciej, niż przewidywano.

Wokół strategii wyjścia


Dyskusja na temat strategii odejścia od programów stymulujących gospodarki nabiera barw, ale w dalszym ciągu trudno z niej wyciągnąć bardziej jednoznaczne wnioski. Jedno wydaje się pewne-władze monetarne nie zdecydują się na podniesienie stóp procentowych do chwili aż koniunktura gospodarcza nie okrzepnie.

Zła passa złotego kontynuowana


Rozchwiane rynki finansowe i złe nastroje wśród inwestorów nie sprzyjają złotemu, który zakończy tydzień najprawpodobniej powyżej 4,10/EUR. Również rynek długu nie może liczyć na wzrost - prognozuje rynek.

Balcerowicz: To był początkiem przełomu


Polska w okresie transformacji walczyła z galopującą inflacją, a plan reform zapoczątkowany w 1989 r. był początkiem przełomu - mówił w czwartek podczas uroczystości z okazji 20. rocznicy rozpoczęcia transformacji gospodarczej w Polsce prof. Leszek Balcerowicz.

Publiczne rozgłośnie regionalne mają rady


Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wybrała rady nadzorcze 13 regionalnych rozgłośni publicznych. Już na początku października KRRiT wybrała radę Radia Opole, któremu groził brak organów zarządzających spółką. Teraz bez nowej rady nadzorczej pozostają jeszcze Radio Zachód z Zielonej Góry, Radio Wrocław i Radio Katowice.

Grecja znowu trzęsie rynkami


Amerykańskie indeksy kończyły środowe notowania na poziomach z poprzedniego dnia, w Azji akcje taniały o ok. 1 proc. Inwestorzy boją się, że Grecja nie zdoła pozyskać z rynku potrzebnych przed końcem maja ok. 10 mld euro.

Informacja o przejściowym niestosowaniu zasady ładu korporacyjnego


Raport ładu korporacyjnego numer: 3/2010

Złoty szykuje się do skoku!


Złoty w przyszłym tygodniu powinien w dalszym ciągu znajdować się w trendzie wzrostowym i możliwe jest zejście poniżej poziomu 4,00 za euro - prognozują specjaliści.

Złoty powinien powoli zyskiwać do euro w piątek


Złoty powinien w piątek powoli się umacniać, a w kolejnych dniach zmierzać w kierunku poziomu 3,91 do euro, uważają analitycy.

Kołesnikow: są opóźnienia na kijowskim lotnisku


Budowa nowego terminalu na podkijowskim lotnisku Boryspil jest opóźniona, jednak zostanie on oddany do użytku w terminie - oświadczył wicepremier Ukrainy Borys Kołesnikow, odpowiedzialny za przygotowania do Euro 2012 z ramienia rządu.

NWZA LUG zdecyduje 23 III o emisji ponad 35 mln akcji


Akcjonariusze spółki LUG, notowanego na NC producenta opraw oświetleniowych, zdecydują 23 marca o emisji do 35.992.850 akcji serii C z prawem poboru, oferowanych po 0,15 zł za sztukę - poinformowała spółka w projektach uchwał.

PZPN zarobi jeszcze więcej na umowach sponsorskich


Firma SportFive negocjująca w imieniu PZPN prawa marketingowe i telewizyjne, nie ma problemu z pozyskiwaniem dla związku sponsorów. Wręcz przeciwnie, tworzy nowe ich kategorie i podbija wartość umów - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Rekordowo niski kurs dolara wobec jena


Kurs amerykańskiego dolara wobec japońskiego jena spadł w czwartek do rekordowo niskiego poziomu przełamując psychologiczną barierę 87 jenów.

Polaryzacja poglądów na GPW rośnie


Po silnych wzrostach w USA początek sesji na GPW zaskoczył in minus, ponieważ WIG20 dosyć szybko przeszedł do strefy wartości ujemnych. W Europie także nie było widać entuzjazmu, ale dla doświadczonych uczestników rynku scenariusz płytkiej korekty w pierwszej fazie sesji zapowiadał kontynuację rozpoczętej wczoraj tendencji zwyżkowej.

Patrzymy na Daleki Wschód


Dzisiejsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, a przyczyn doszukiwałbym się w sytuacji zewnętrznej, gdzie spore spadki odnotowały giełdy azjatyckie, dodatkowo taniały surowce (ropa naftowa i miedź), jak również umacniał się dolar.

Enion zostanie ukarany?


Odbiorcy mają prawo do bonifikat za niedostarczoną energię elektryczną. Ponieważ przedsiębiorstwo Enion Energia nie chce ich udzielać, prezes Urzędu Regulacji Energetyki domaga się wyjaśnień. Grozi karami, jeśli nie otrzyma ich do końca marca.