CDS Dubaju wzrosły do 571 pkt, na rynkach awersja do ryzyka


Credit-default swaps (CDS) Dubaju wzrosły o 131 pkt bazowych do 571 pkt - wynika z danych CMA DataVision.

Prawie połowa ogłoszeń typu "dam pracę" jest niezgodna z obowiązującym prawem, alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". Grecki kryzys rozprzestrzenia się jak Ebola. Niemcy i inne kraje ze strefy euro muszą działać teraz, aby zatrzymać grecki kryzys - ostrzegł w środę Angel Gurria, sekretarz generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Gant Development prognozuje wypracowanie 58,61 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2010 r. i 108,82 mln zł w 2011 r. wobec szacowanych na 2009 r. 67,15 mln zł zysku w tym ujęciu, podała spółka w aneksie do prospektu emisyjnego. Przychody mają w tym czasie wynieść odpowiednio: 312,77 mln zł i 427,29 mln zł wobec szacowanych na ub.r. 342,84 mln zł.Ekonomiści apelują do prezydenta, posłów i senatorów o jak najszybszy wybór nowego składu Rady Polityki Pieniężnej. Choć kadencja obecnych członków Rady minie na przełomie roku, nadal nie wiadomo, kto przez najbliższe lata będzie decydował na przykład o wysokości stóp procentowych. Sejmowa komisja finansów przyjęła w środę poselski projekt zmian w ustawie o Banku Gospodarstwa Krajowego. Projekt pozwala ministrowi finansów udzielić z budżetu państwa pożyczkę dla BGK. Posłowie jeszcze na tym posiedzeniu mogą zająć się II czytaniem tego projektu. Po wzrostowym otwarciu WIG20 nie zyskiwał już w ciągu dnia, ale też znacząco nie spadał. Skala wahań indeksu z całego dnia zamknęła się w 11 punktach, a towarzyszyły im skromne obroty.

Jeszcze pięć lat temu nikt z nas nie podzieliłby się żadnymi informacjami w sieci. Nie udostępnilibyśmy naszego numeru telefonu, imion dzieci czy daty urodzin. To co dzieje się teraz, to wielka zmiana. Ludzie chcą się dzielić i coraz bardziej poszerza się zakres informacji, którymi dzielą się bez problemu - mówi portalowi tvn24.pl Blake Chandlee, wiceszef Facebooka, który wczoraj odwiedził Warszawę. I dodaje: - Nie ma w tym nic złego i od tego nie ma już odwrotu.

Decyzją prezesa Urzędu Regulacji Energetyki firmy RWE Polska i Vattenfall Sales Poland nie mogą już samodzielnie zmieniać swoich cenników dla gospodarstw domowych - powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska. Wzrost cen żywności w listopadzie i grudniu będzie niższy niż obserwowany w analogicznych miesiącach roku ubiegłego - ocenia Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Rząd premiera Donalda Tuska przymierza się do aktualizacji planu konwergencji dotyczącego wejścia Polski do strefy euro. Poprawek do planu nie można jednak wprowadzić, zanim ostatecznie nie zostanie ustalony plan konsolidacji finansów publicznych. - W piątek premier Donald Tusk będzie przedstawiał Plan Konsolidacji i Rozwoju - powiedziała tvn24.pl rzeczniczka ministerstwa finansów Magdalena Kobos. Plan konwergencji ogłoszony zostanie zaś w przyszłym tygodniu. To drugie podejście rządu do przyjęcia euro. Problemy zachodnioeuropejskich gospodarek kolejny raz w tym roku zachwiały amerykańskimi notowaniami. Głównym winowajcą gorszych nastrojów za oceanem była Portugalia. Vesuvio Capital, fundusz private equity powołany przez grupę WDM i Totmes, chce na przełomie III/IV kwartału 2010 roku zadebiutować na rynku NewConnect.PKN Orlen podnosi od wtorku 13 października hurtowe ceny benzyny o 28 zł, a oleju napędowego o 31 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern. Zelmer ocenia, że w drugim półroczu tego roku poprawi zarówno sprzedaż, jak i wynik netto, porównując do wyników pierwszego półrocza - poinformował dziennikarzy po konferencji prezes Zelmera, Janusz Płocica. GDF Suez liczy, że znajdzie się na krótkiej liście na zakup Energi - powiedział dziennikarzom Jean-Francois Cirelli, wiceprezes GDF Suez.

Wenezuela: 17 rzeźników oskarżono o spekulacje


Wenezuelska prokuratura poinformowała w sobotę o formalnym oskarżeniu 17 rzeźników w Caracas, aresztowanych w tym tygodniu i podejrzanych o "spekulacje".

Grad: to tylko nadgorliwość


Minister skarbu Aleksander Grad w wywiadzie dla dziennika "Polska" potwierdza autentyczność stenogramów z rozmów o prywatyzacji stoczni. Jednak- jego zdaniem- na ich podstawie została postawiona fałszywa teza i wypaczono konktekst całego postępowania.

Chcecie ładnych dworców? To za nie zapłaćcie


Każdy, kto chociaż raz był na Dworcu Centralnym w Warszawie czy w Katowicach, Wrocławiu, Zabrzu, nie mówiąc już o Olsztynie czy Poznaniu, wie, że polskie dworce wymagają generalnych remontów. Na poprawę infrastruktury potrzeba jednak dużych pieniędzy. A skąd takie wziąć? To proste - podwyższając ceny biletów - donosi "Rzeczpospolita".

WIG20 spadł o 2,80 proc. i wyniósł 2389,61 pkt


WIG20 na zamknięciu sesji w piątek spadł o 2,80 proc. i wyniósł 2389,61 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 80 spółek, 232 spadł, a 39 nie zmienił się. Akcjami 8 spółek nie handlowano.

Płace idą w górę, zatrudnienie spada wolniej


Stopniowo poprawia się sytuacja na rynku pracy. Liczba zatrudnionych w przedsiębiorstwach jeszcze się zmniejsza, ale coraz wolniej. Wyraźnie lepiej jest z płacami. Średnie wynagrodzenie wzrosło w lutym mocniej, niż się spodziewano.

Nadchodzą prawnicy na abonament


Mechanizm jest prosty: klient płaci zryczałtowaną miesięczną opłatę, a gdy potrzebuje informacji, porady czy reprezentacji w sądzie, dzwoni lub wyśle e-mail do biura obsługi specjalnego Systemu Ochrony Prawnej. System znajdzie mu prawnika z najbliższej miejscowości (nie dalej niż 45 km od jego domu) i umówi z nim na spotkanie. Taki nowy model obsługi prawnej przywędrował do polski z USA - pisze "Rzeczpospolita".

NWR miał w IV kw. '09 7,5 mln euro zysku netto wobec konsensusu 6,1 mln euro


New World Resources miał w czwartym kwartale 2009 roku 7,5 mln euro zysku netto - podała spółka w raporcie kwartalnym. Konsensus PAP zakładał zysk netto na poziomie 6,1 mln euro.

GUS: Sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,1% r/r w X, poniżej oczekiwań


Sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku 2009 roku o 3,9% w ujęciu miesięcznym i o 2,1% r/r, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w środę.

Rośnie ryzyko przegrzania chińskiej gospodarki


Indeks nowych wniosków o kredyty hipoteczne w USA spadł w ubiegłym tygodniu o 12.2%. Na ten spadek złożyło się 14.3% zmniejszenie wniosków o refinansowanie kredytu i 5.7% zniżka aplikacji o kredyt przeznaczony na nowe zakupy nieruchomości.

Czy flisacy kombinują?


Spore emocje (nie ukrywam, że także w naszej redakcji) wywołała informacja o tym, że flisacy pienińscy po niezwykle udanym sezonie, gremialnie poszli na bezrobocie. Jak to możliwe? Czy oni tak mogą? Generalnie zrodziło się podejrzenie, że coś tu jest nie tak, jak być powinno i flisacy najwyraźniej "kombinują", żeby wyciągnąć jakieś pieniądze od państwa. Poszedłem tym tropem.

Klienci do zdobycia


Z 40 do 77 proc. wzrósł poziom ubankowienia w Polsce między 2006 a 2009 rokiem. W tym czasie grupa osób niemających konta osobistego zmniejszyła się z 52 do 23 proc. Chociaż ubankowienie rośnie, to na tle Unii Europejskiej wciąż wypadamy bardzo słabo. Zajmujemy szóste miejsce... od końca.

Tata woli pracę od pieluch


Z urlopu tacierzyńskiego korzysta niewielu ojców - wynika z danych ZUS, do których dotarła "Rzeczpospolita".

DSS powróciły do planów publicznej oferty


Dolnośląskie Surowce Skalne (DSS), które planowały zadebiutować na GPW pod koniec ubiegłego roku, ale z powodu małego popytu nie sprzedały akcji z nowej emisji, powróciły do planów oferty publicznej i podały nowe terminy - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

Erg wśród dopuszczonych do przeprowadzenia due diligence OBR Przemysłu Rafineryjnego


Erg, Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny, ProFounders Ventures Management GmbH oraz Spółka Pracownicza OBR Płock Sp. z o.o. w organizacji zostały dopuszczone do przeprowadzenia ograniczonego badania Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Rafineryjnego w Płocku.

BP Could Rile Environmentalists With Oil Sands Bid


U.K. oil giant BP PLC (BP) is in talks to pay about $1.2 billion for a majority stake in Canada's Value Creation, a company with oil sands reserves, potentially alienating investors and environmentalists, The Sunday Times reports.

BIEC: wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury wzrósł o 1 pkt proc.


Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w listopadzie wzrósł o ponad 1 punkt do 132,6 pkt - podał instytut BIEC. Poprawa koniunktury obejmuje coraz więcej sfer działalności gospodarczej i utrwala się.

Polska nie korzysta z pieniędzy MFW


Polska nie wykorzystuje środków przyznanych przez MFW w ramach elastycznej linii kredytowej (FCL) - wynika z cotygodniowego raportu na temat działalności finansowej MFW.

Sarkozy: nie można zwlekać z zasadniczą reformą emerytur


Prezydent Nicolas Sarkozy oświadczył w poniedziałek, że Francji nie stać na "dalsze odkładanie reformy emerytalnej" i że rząd złoży we wrześniu propozycję zmian w tej dziedzinie. Zapowiedział, że rządową reformę poprzedzi dialog społeczny.

Dobre wieści ze świata sprzyjają umocnieniu złotego w czwartek


Czwartkowa sesja może przynieść spadek kursu euro w okolice nawet 3,84 za złotego. Zdaniem analityków, dalszemu umocnieniu złotego sprzyjać mogą w szczególności krajowe dane dotyczące wskaźnika PMI oraz wieści z USA.

Banki śpią na gotówce


Koniunktura w bankach gwałtownie się poprawia. Tymczasem okazuje się, że mają one mnóstwo pieniędzy na udzielanie kredytów ale ciągle nie chcą ich udzielać. Bo obawiają się rosnącej liczby niespłacanych kredytów.