Wskaźnik PMI Polski wzrósł o 3,6 pkt m/m do 52,4 pkt w listopadzie


Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego wzrósł w listopadzie br. do 52,4 pkt z 48,8 pkt miesiąc wcześniej, poinformowała we wtorkowym komunikacie firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Jest to najwyższy poziom PMI dla Polski od marca 2008 r. Granica 50 pkt, oznaczająca wzrost aktywności przemysłowej, została przekroczona po raz pierwszy od kwietnia ub.r.

- Jaki jest najlepszy sposób na wypalenie zawodowe? - pyta "Dziennik Gazeta Prawna". I odpowiada: - Weź rok przerwy i odbądź podróż po najdalszych zakątkach świata. Czyli - skorzystaj z sabbatical! Skuteczna walka z kryzysem i efektywne wykorzystywanie środków unijnych - to według rzecznika rządu Pawła Grasia największe sukcesy rządu. Graś przyznał jednocześnie, że wielu rzeczy nie udało się przeprowadzić, ale - jak zastrzegł - plany rządu zostały "brutalnie zweryfikowane przez kryzys gospodarczy". Spółka: Olympic Entertainment Group AS, numer: 1/2010, data dodania: 2010-01-21 07:55:57Złoty rozpoczął dzień od umocnienia do głównych walut. Zapału nie wystarczyło na długo i ostatecznie polska waluta kończy wtorkowe notowania zyskując jedynie do dolara i tracąc do euro, szwajcarskiego franka i funta. Grupa kapitałowa Barlinek SA miała w drugim kwartale 10,6 mln zł straty netto, a w całym pierwszym półroczu 2009 roku 16 mln zł straty, przede wszystkim z powodu ujemnej wyceny kredytów walutowych - poinformowała spółka w raporcie. Wydawnictwa Szkole i Pedagogiczne pomimo 5,2 mln straty po I półroczu 2009 podtrzymują prognozy wyników jednostkowych zakładające osiągnięcie w 2009 roku m.in. 30 mln zł zysku netto - poinformowała na konferencji Grażyna Chojnowska, członek zarządu WSiP.

Produkty rolno - spożywcze mogą stanieć jeszcze w tym roku. Dziś rozpoczęła działalność komisja badająca czy ceny tych artykułów nie są zbyt wysokie. Minister rolnictwa Marek Sawicki oczekuje, że w ciągu sześciu miesięcy będą gotowe propozycje prawne, które uporządkują rynek.

Prawie połowa pracowników firm dotkniętych skutkami dekoniunktury gospodarczej uważa, że kryzys jest tylko pretekstem do zwolnienia pracowników i zmniejszenia kosztów - wynika z badania Pracuj.pl i Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych. Inwestorzy stali się we wtorek ostrożni po opublikowaniu gorszych niż oczekiwano wyników koncernu farmaceutycznego Johnson & Johnson oraz ostrzeżeniu, że kursy akcji wielu banków są "przegrzane".

Tanim połączeniem lotniczym z Warszawy do Popradu i zniżkami chcą wabić słowaccy przedsiębiorcy narciarzy z Polski w zbliżającym się sezonie zimowym. Kilkuset związkowców z Grupy TP protestowało we wtorek przed siedzibą firmy w Warszawie w obronie miejsc pracy. Są przeciwni przeniesieniu ich do pracy w nowej spółce powołanej przez Grupę, obawiają się zwolnień. TP uspakaja, że nie będzie zwolnień grupowych. Ropa naftowa tanieje na rynkach paliw szóstą sesję z rzędu, z powodu spekulacji, że dostawy surowca są większe od poziomu, który wystarczy na zaspokojenie popytu - podają maklerzy.Od tego roku produkcja energii z towarzyszącego złożom węgla metanu została objęta preferencjami w postaci specjalnych certyfikatów. Ma to zachęcić kopalnie do energetycznego wykorzystania tego gazu - wynika z informacji resortu gospodarki. Polacy wciąż więcej wpłacają do funduszy inwestycyjnych niż z nich wycofują. W lutym nadwyżka nowych inwestycji nad wartością wypłaconych środków wyniosła 900 mln zł - wyliczyły Analizy Online. Białostocka spółka Operator Pocztowy PAF złożyła w poniedziałek do sądu rejonowego w Białymstoku wniosek o ogłoszenie upadłości. Od kilku tygodni napływały już wiadomości, że przekazy pieniężne nadawane za pośrednictwem placówek tej firmy nie docierają na konta przeznaczenia.

Millennium podniósł cenę Getin Holding


Analitycy Millennium DM w raporcie z 8 marca podnieśli cenę docelową dla akcji Getin Holding do 10 zł z 8,6 zł, podtrzymując rekomendację "neutralnie".

Elektrotim zainteresowany IASE


Pięć podmiotów, w tym giełdowy Elektrotim, złożyło oferty w odpowiedzi na zaproszenie do negocjacji w sprawie sprzedaży 85 proc. udziałów w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych (IASE) ogłoszone przez Ministerstwo Skarbu Państwa - podał resort w komunikacie.

Ceramika Nowa Gala jest zainteresowana udziałem w konsolidacji branży


Spółka Ceramika Nowa Gala jest zainteresowana uczestnictwem w procesie konsolidacji branży, poinformowali przedstawiciele spółki w piątek.

Kiedy skończy się kryzys gospodarczy?


W tym kwartale nastroje wśród przedsiębiorstw MŚP są wyraźnie lepsze w porównaniu do poprzednich kwartałów, przy czym nie idą w parze z oczekiwanymi przez rynek decyzjami o zwiększaniu zakupów przez firmy tego sektora - wynika z najnowszego badania firm sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw przeprowadzonego przez wrocławski Instytut Keralla.

Procter & Gamble miał w III kw. zysk netto 1,06 dolara na akcję; powyżej oczekiwań


Zysk netto Procter & Gamble, spółki produkującej głównie kosmetyki i środki higieny osobistej, wyniósł w III kwartale 3,31 mld USD, czyli 1,06 dolara na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Drożeje prąd w spółkach grupy Tauron


Od 6 lutego zdrożeje prąd dla gospodarstw domowych, którym energię sprzedają spółki z grupy Tauron Polska Energia. W krakowskiej spółce Enion Energia ceny wzrosną średnio o 5,7 proc., a we wrocławskiej firmie EnergiaPro Gigawat o 6,4 proc. - podała w poniedziałek grupa Tauron.

Czechy: fiasko prywatyzacji linii lotniczych CSA


Próba sprywatyzowania państwowych czeskich linii lotniczych Czech Airlines (CSA) zakończyła się fiaskiem. W poniedziałek rząd postanowił odrzucić ofertę przejęcia linii przez czesko-islandzkie konsorcjum Unimex/Travel Service.

UE zwiększy redukcję emisji CO2 o 30 proc. po roku 2020?


Tuż przed wyjazdem na konferencję klimatyczną w Kopenhadze, premier sprawującej unijne przewodnictwo Szwecji Fredrik Reinfeldt zażądał w środę zobowiązań do znaczących redukcji emisji CO2 przez USA i Kanadę. UE sygnalizuje jednocześnie, że może podnieść własny cel redukcji do 30 proc. dopiero po roku 2020.

Wyprzedaż na Wall Street


Główne nowojorskie indeksy akcyjne wyraźnie w czwartek zniżkowały. Na nastroje inwestorów wpłynęły rozczarowujące prognozy zysków spółek Cisco i Kohl's, doniesienia o śledztwach przeciwko czołowym bankom oraz nie najlepsze dane z rynku pracy.

Asseco P. prowadzi intensywne rozmowy w sprawie akwizycji 13 podmiotów


Asseco Poland prowadzi intensywne rozmowy w sprawie akwizycji z 13 podmiotami. Spółki, z którymi rozmawia Asseco są rentowne na poziomie netto, a ich przychody są na poziomie od 3 do 50 mln euro. Środki, jakie spółka chce pozyskać z emisji akcji s. I na te akwizycje, powinny zostać wydane w ciągu 12-18 miesięcy - podało Asseco w prospekcie emisyjnym.

USA: Portugalia winowajcą gorszych nastrojów


Problemy zachodnioeuropejskich gospodarek kolejny raz w tym roku zachwiały amerykańskimi notowaniami. Głównym winowajcą gorszych nastrojów za oceanem była Portugalia.

Wola Info miała 3,30 mln zł straty netto w III kw. 2009 r., wzrost o 148,2% r/r


Spółka Wola Info miała 3,30 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2009 roku wobec 1,33 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Bój o nasze fundusze z Unii


Warszawa buduje koalicję do obrony systemu dotacji z Unii Europejskiej. Gra toczy się o zachowanie 10 mld euro rocznie - akcentuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Polska opiera się "koronacji"


Polska opiera się "koronacji" przewodniczącego Rady Europejskiej - pisze wczorajszy dziennik "Irish Times", komentując postulat Polski, by kandydaci na stanowiska prezydenta oraz szefa dyplomacji UE zaprezentowali swoje wizje pełnienia tych stanowisk.

Zakłady Przemysłu Cukierniczego Otmuchów złożyły prospekt emisyjny w KNF


Zakłady Przemysłu Cukierniczego Otmuchów złożyły w Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny w związku z planowaną ofertą publiczną sprzedaży akcji - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Prezydent powołał członków RPP


Prezydent Lech Kaczyński powołał Zytę Gilowską, Adama Glapińskiego i Andrzeja Kaźmierczaka w skład Rady Polityki Pieniężnej na nową sześcioletnią kadencję - poinformowała prezydencka kancelaria.

Deweloperzy na cenzurowanym


"Na każdą kieszeń" - to przykładowe hasło dewelopera, które kusi. Podpisując umowę na zakup wymarzonego mieszkania należy pamiętać, aby dokładnie sprawdzić jej warunki. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał kolejne decyzje dotyczące łamania prawa przez deweloperów

Clinton do Pekinu: Zbadajcie atak na Google


Amerykańska sekretarz stanu, Hillary Clinton wezwała władze Chin do przeprowadzenia śledztwa w sprawie niedawnych hakerskich ataków na serwery firmy Google. Według amerykańskich ustaleń, dojonano ich z terenu Chin. Wcześniej władze w Pekinie starały się zbagatelizować tę sprawę.

W mieszkaniówce już się nie pogarsza


Tempo spadku liczby wydawanych pozwoleń na budowę mieszkań i liczby rozpoczętych nowych budów przestało się powiększać. Być może osiągamy właśnie dno.

Dow Jones powyżej 10.000 punktów po raz pierwszy od roku


Amerykański indeks Dow Jones wzrósł do poziomu ponad 10.000 punktów.

Jeżeli potrzebny jest ci prawnik Wrocław koniecznie zobacz ofertę naszej kancelarii prawnej we Wrocławiu. Od wielu lat nasz prawnik Wrocław pomaga rozwiązać problemy prawne mieszkańcom Wrocławia. Udzielone ci porady prawne Wrocław pozwolą ci zorientować się w swojej sytuacji oraz zadecydować, czy prawnik Wrocław będzie reprezentował cię przed Sądem we Wrocławiu.